Tuesday, October 25, 2011

Dishwasher detergent experiment

If you've been around Thrifty Living for any amount of time, you probably know that I'm a huge advocate of homemade laundry detergent. I especially love how it makes me less dependent on buying yet another product.

I've used homemade dishwasher detergent also, and while it worked pretty well, I found that the savings wasn't nearly as great as with laundry soap, and the product just didn't work quite as well either. So since I usually buy dishwasher detergent, I try to make sure I get the best bang for my buck.

These two Cascade products are priced the same: 20 count packs and 75 ounces of liquid gel.

The packs are so handy...no mess, no squeezing. But I was always pretty sure that they were overpriced compared to the gel. To confirm my suspicions, we kept a tally every time we used the gel. And the verdict? 45 washes!

I think I am completely cured of my desire to buy those cute little packs from here on out! And I think this little experiment helped me to be a more active consumer of the products that I am choosing to purchase.

I think I'm going to have to test the powdered dishwasher soap next and compare that to the gel

Read more of my thoughts on Active Consumerism.


  1. I have never done an actual test, but I am actually convinced I get more washes out of a box of powdered soap than the gel! I don't know, I think that it's denser so you can use less? But that might be totally in my head. Let me know if you test it!

    As for those gel packs, I just look at them and see dollar signs. I try not to buy things with excess packaging (for example, pre-portioned 100-cal snacks) because it both adds to the price and it adds to the waste. Things like those gel packs have gone through a lot of processing, which uses up time & energy wherever they were made, and in my opinion are more wasteful.

  2. I'm totally testing the powder next! And I agree abouthe individual packages that require more processing...especially individual snacks. The mark-up is HuGE, and it requires so little extra time to make my own "individual" portions in reusable containers.


What do you think? I love hearing from readers!

Related Posts with Thumbnails